MENU

Asuman Gözübenli Sigorta Ve Aracılık Hizmetleri (Hak kazanma )
 

Emekliliğe Hak Kazanma

Bireysel Emekliliğe hak kazanabilmeniz için bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmak koşuluyla 56 yaşını tamamlama şartı aranmaktadır. Bu aşamada birikimlerinizin tamamının bir seferde toplu para şeklinde veya kısım kısım ödenmesini talep edebilirsiniz. Bu seçeneklerden farklı olarak birikimlerinizle Yıllık Gelir Sigortası yaptırarak maaş bağlanmasını sağlayabilirsiniz.  

Emeklilik hakkı kazandığınız tarihte emeklilik hakkınızı hemen kullanmak zorunda değilsiniz. Birikimlerinizi Emeklilik Yatırım Fonlarında değerlendirerek emeklilik hakkınızı ileri bir tarihte de kullanabilirsiniz. Bu durumda Bireysel Emeklilik Sisteminde kalarak istediğiniz zaman ödeme yapmaya devam edebilir böylelikle de emekliliğe yönelik birikimlerinizi daha da artırma olanağına sahip olursunuz. Eğer birikimlerinizi alarak bu hakkınızı kullanmak istiyorsanız emeklilik gelirinizi planlamanız gerekmektedir. Allianz, Bireysel Emeklilik Sisteminde emekliliğe hak kazanan katılımcılar için aşağıdaki seçenekleri sunmaktadır. 

Not: Emekliliğe hak kazanmanız durumunda tarafınıza yapılacak geri ödemelenin elde edilen yatırım getirisine isabet eden tutar üzerinden %5'i oranında gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Sistemde birden fazla emeklilik sözleşmenizin bulunması:Sistemden emeklilik hakkını kullanabilmeniz için tüm sözleşmelerinize ilişkin hesapların birleştirilmesi gerekmektedir. Gerek şirketimizde gerek diğer emeklilik şirketlerinde emeklilik hakkını henüz elde etmemiş başka sözleşmenizin bulunması durumunda, emeklilik hakkı kazanabilmeniz için emeklilik hakkını elde etmiş sözleşmeniz ile hesap birleştirmesi  yapacağınızı emeklilik işlemleri başlamadan önce şirketimize bildirmeniz gerekmektedir.

Emeklilik Durumu

  • Toplu Ödeme Alma
  • Emeklilik Gelir Planına Dahil olma
  • Yıllık Gelir Sigortasına Dahil olma
Toplu Ödeme Alma
Emekliliğe hak kazandığınızda birikimlerinizin tamamını alarak sistemden ayrılabilirsiniz. 

Birikimlerinizin bir kısmını toplu olarak almanız durumunda geri kalan birikimlerinizle Emeklilik Gelir Planına veya Yıllık Gelir Sigortasına dahil olabilirsiniz.
Gelir Planına Dahil Olma

Gelir Planı nedir? 

Katılımcının yaşı, birikim tutarı, varsa diğer gelir ve giderleri ile ödeme dönemi, ödeme tutarı ve ödeme süresi konularındaki tercihleri dikkate alınarak Bireysel Emeklilik Sistemindeki birikimlerin kısım kısım ödenmesidir.

Allianz katılımcılarına iki farklı Emeklilik Gelir Planı sunmaktadır

Birikimlerinizin belirlediğiniz periyod ve tutarda, her yıl belirlediğiniz oranlarda artış gerçekleştirilerek ödenmesini talep edebileceğiniz Sabit Ödemeli Emeklilik Gelir Planı hakkında bilgi almak için tıklayınız .

Birikimlerinizin seçmiş olduğunuz emeklilik fonlarının getirileri ile orantılı olarak ödenmesini talep edebileceğiniz Fona Endeksli Emeklilik Gelir Planı hakkında bilgi almak için tıklayınız 

Programlı geri ödeme seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak ve örnek ürünler üzerinde inceleme yapmak için www.emeklilik.egm.org.tr   adresli Internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Söz konusu sitenin içeriği, Bireysel Emeklilik Sisteminde programlı geri ödeme seçenekleri hakkında tarafsız bilgi sunmak amacıyla Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından hazırlanmıştır.

Yıllık Gelir Sigortasına Dahil Olma

Programlı geri ödemenin yanısıra Yıllık Gelir Sigortası yaptırmak suretiyle de emeklilik geliri elde edilebilir. Yıllık Gelir Sigortası ürünleri Hazine Müsteşarlığı'nın onayına tabii olup, onay sürecinin tamamlanmasını müteakip katılımcılarımıza sunulacaktır. 

Yıllık Gelir Sigortasının tercih edilmesi durumunda, vergi stopajı sonrası elde edilecek net toplu ödeme tutarı ile yeni bir sözleşme satın alınmış olunacaktır. Yıllık gelir sigortası sözleşmelerinde, birikim tutarına ve seçilecek ürünün niteliğine göre (ömür boyu, eşe kalan, 5 yıl garantili, 10 yıl garantili emekli maaşı vb.) farklı emeklilik maaşı tutarları sunulmaktadır. Yıllık gelir sigortalarının, programlı geri ödemeye göre en önemli farkı uzun yaşam süresince gelir garantisi sağlamasıdır. Programlı geri ödeme seçeneğinde ise alınacak emekli maaşı birikimler ile sınırlıdır. Ayrıca programlı geri ödemede katılımcının vefat durumunda, kalan birikim tutarı lehdarlara ödenmek suretiyle sözleşme sona erdirilir, emekli maaşının geride kalanlara devredilmesi mümkün olmamaktadır

İletişim
 Asuman Gözübenli
Sigorta Ve Aracılık Hizmetleri

Numune Evler Mah. Çaylı Cad.
Soyer Sok. No:2 Kat:3 D:4
Dörtyol - Hatay

Tel/Fax
0326 712 38 98

İletişim Formu

Neden Sigorta?
 Toplum içinde yaşayan insanların malları ve yaşamları sayılamayacak kadar çeşitli risklerle karşı karşıyadır.

Sizde bu risklere karşı sigortalarınızı yaptırabilir, zorluklarla elde ettiğiniz mallarınızı ve/veya geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz...


.....::::: Online Ziyaretçi :1 | Bugün :11 | Bugün Çoğul :26 | Toplam Tekil :31077 | Toplam Çoğul:73862 | İp No :3.236.51.151 :::::.....